Ens Yalıtım

Sprey Poliüretan Köpük ve Polyurea Sistemleri

Home Vana Ceketi Özel İmalat

Vana Ceketi Özel İmalat

Vana ceketi, özellikle sıcak veya soğuk hat vanalarında oldukça etkili bir izolasyon uygulaması olarak, firmalara çok ciddi avantajlar sunmaktadır. Vana ceketi özel imalat ile her vana tipine ve türüne uygun olarak üretilebilmekte ve bu sayede en kesin ve en doğru vana izolasyonu sağlanabilmektedir.

Vanalar, pek çok farklı alanda kullanılabildiği ve farklı durumlara sahip olabildiği için, standart vana ceketlerinin haricinde özel imalat olarak vana ceketleri de üretilebilmektedir. Ceketli vana, özellikle firmaların ciddi oranda enerji tasarrufu yapabilmelerini sağlamaktadır.

Yalnızca bununla kalmayıp, özellikle iş güvenliği ve işçi sağlığı açısından da oldukça önemli bir izolasyon çeşididir. Çok kolay ve pratik bir şekilde vanalara takılıp çıkarılabilen bu ürünler, zaman konusunda da olumlu bir etkiye sahiptir.

 

Varil Isıtma Ceketi
Varil Isıtma Ceketi

Vana Ceketi Nedir?

Vana ceketi nedir? Sorusuna yanıt olarak; Özellikle hem ısıtma hem de soğutma sistemlerinde, sistem tesisatı içerisinde ısı kaybını arttıran bölümlerden olan pislik tutucu, flanş, çekvalf ve vana gibi yüzeylerin, bu ısı kaybına yol açmamaları için vana ceketi, oldukça etkili bir izolasyon ürünü olarak tercih edilmektedir.

Vana ceketi, firmalar için ilk başta maliyeti yüksek olarak değerlendirilse de aslında bu ısı kaybını önlemek için harcanan enerji kaybının maliyetinden uzun vadede çok çok daha az maliyetli ve etkili bir çözüm sunmaktadır. Tam aksine, vana ceketi kullanan firmalar, uzun vadede önemli kazançlar sağlayarak ciddi oranda bu uygulamanın faydasını görmektedir.

Vana ceketi, hem yüksek hem de düşük sıcaklıklar için harika bir ısı yalıtımı sağlarken, oldukça yüksek sıcaklık ve düşük sıcaklık derecelerinde dahi tam izolasyonu sağlayabilmektedir. -30 ile 260 derece arası sıcaklıklara dayanabilen bu vana ceketi, özellikle Endüstriyel tesisler için çok ciddi bir enerji tasarrufu sağlamaktadır.

İleri teknoloji ile birlikte sağladığı imkanlar dolayısıyla günümüzde en önemli izolasyon yöntemlerinden biri olan vana ceketi, hem vanaları dış etkenlerden koruyarak zarar görmesini engellemekte hem de soğuk veya sıcak havalardan etkilenmeyerek ve asla vananın bağlandığı yerin içerisine hava geçişi sağlamayarak önemli bir işlevi yerine getirmektedir.

 

IBC Tank Isıtma Ceketi
IBC Tank Isıtma Ceketi

Vana Ceketi Kullanım Alanları

Vana yalıtım ceketi, özellikle Endüstriyel alanda çok ciddi bir kullanıma ve gerekliliğe sahip olmakla birlikte, yalnızca Endüstriyel üretim tesislerinde değil, daha birçok farklı alanda çeşitli kullanımlara sahiptir.

Özellikle günlük hayatta da pek çok alanda kullanılan vana ceketleri, özellikle apartmanlarda veya evlerde var olan vanalar için de sıklıkla tercih edilmektedir. Vana ceketi kullanım alanları arasında şunlar yer almaktadır;

 • Endüstriyel üretim tesisleri
 • Savunma sanayi
 • Sıcak su ve buhar boruları
 • Petrol ve gaz işletmeleri
 • Tekstil fabrikaları
 • Yemek fabrikaları
 • Plastik fabrikaları

 

IBC Tank Isıtma Ceketi Fiyatları
IBC Tank Isıtma Ceketi Fiyatları

 

 

Vana Ceketi Çeşitleri

Vana ceketi, pek çok farklı çeşitte bulunabilmektedir. Özellikle vanaların hangi alanda kullanıldığına bağlı olmakla birlikte vanaların sahip olduğu şekillere göre de üretilen vana ceketi çeşitleri bulunmakta ve bu çeşitlilik, tam anlamıyla izolasyonun sağlanabilmesi adına oldukça önemli olmaktadır.

Üretim yöntemi ve üretilen ürünlere göre farklılık gösteren vana ceketi çeşitleri arasında şunlar yer almaktadır;

 • Kelebek Vana Ceketi
 • Sayaç Yalıtım Ceketleri
 • Küresel Vana Ceketi
 • Pistonlu / Glob Vana Ceketi
 • Buhar Vanası İzolasyon Ceketi

Gibi daha birçok farklı vana ceketi çeşidi bulunmakta ve yapılacak olan izolasyon için en doğru çeşidin tercih edilmesi gerekmektedir.

Vana Ceketi Avantajları

Vana ceketinin özellikle soğutma ve ısıtma sistemleri için uygulanması, pek çok avantajı da beraberinde getirmekte ve bu oldukça teknolojik izolasyon ürünü sayesinde hem kişiler hem de işletmeler çok ciddi bir konfor kazanmakta ve en önemlisi de önemli oranda enerji tasarrufu sağlanmaktadır.

Her ne kadar günlük hayatta da önemli kullanımı ve etkileri olsa da özellikle Endüstriyel alanda ve işletmelerde oldukça önemli faydaları bulunan vana ceketi avantajları arasında şunlar yer almaktadır;

 • En önemli avantajı olarak işletmelerin ciddi oranda enerji tasarrufu yapmalarını sağlamaktadır.
 • Modüler parçalara sahip olan ve demonte bir şekilde kullanılan vana ceketi ürünleri, dilenildiği zaman başka bir vana için de kullanılmak adına kolayca değiştirilebilmekte veya belli zamanlarda çıkarılarak belli zamanlarda takılabilmektedir.
 • İhtiyaç duyulan yüzeylere uygulanan bu yalıtım sayesinde tesisler, fabrikalar veya işletmelerde iş güvenliği önemli ölçüde artmaktadır.
 • İçeriğinde kanserojen veya diğer zararlı maddeleri içermeyen bu izolasyon sayesinde çalışanların sağlığı korunur.
 • Alandan tasarruf sağlayabilmek ve tam anlamıyla izolasyonu sağlayabilmek adına özel imalat olarak talep edilen uygun ebatlarda üretilebilmektedir.
 • Oldukça pratik ve kolay bir şekilde sökülüp çıkarılabilmesi sayesinde hem zaman tasarrufu hem de işçilik maliyeti tasarrufu sağlar.
 • Endüstriyel alanda bu vana ceketini kullanacak olan işletme ve firmalar için bu ürünlerin ulaştırılması oldukça kolaydır.
 • Oldukça teknolojik bir izolasyon yöntemi olmakla birlikte, tamamen uluslararası standartlara uygun ve ileri teknoloji malzemeler kullanılarak üretilmekte ve bu ileri teknoloji sayesinde vana ceketi yalıtımı çok iyi sonuçlar vermektedir.
 • Özellikle diğer izolasyonların aksine terlemeyi önleyerek yoğuşma oluşmasına engel olur.
 • Hem ısı kaybı yaşanmaması adına hem de üzerinde kullanıldığı vananın dış etkenlerden korunması adına oldukça etkili bir izolasyon olarak, vanaları korur ve çok daha uzun ömürlü bir kullanım sağlar.
 • Vanalarda paslanma ve oksitlenme gibi önemli sorunların oluşmasını engeller.
 • Oldukça düşük ve yüksek sıcaklıklara karşı dahi çok dayanıklı bir yapıya sahiptir.
 • Kullanım alanı oldukça geniştir.
 • Vana ceketi, sıvı geçirmeyen malzemeler ile üretilmekte ve bu nedenle de asla sıvı sızdırma gibi bir problem yaşatmamaktadır.

 

Varil Isıtma Ceketleri
Varil Isıtma Ceketleri

Vana Yalıtımının Önemi Nedir?

Vana ceketi ile yapılacak olan vana yalıtımının ne gibi bir gerekliliği olduğu veya bütünüyle ne sağladığı konusunda vana yalıtımının önemi nedir? Sorusunun cevabı merak edilmektedir.

Vana ceketlerinin önemi hakkında ilk olarak bahsedilmesi gereken en önemli hususlardan biri olarak vana ceketi, özellikle tehlikeli bir durum veya yangın anında en kısa sürede devreye girmesi gereken önemli sistemlerin vanalarının, donma sebebiyle açılamaması gibi çok ciddi sorunların önüne geçebilmek adına oldukça güvenilir ve koruyucu bir etki sağlamaktadır.

Bunun yanı sıra endüstriyel alanda hem iç hem dış mekanlarda rahatlıkla kullanılabilen bu vana ceketleri, özellikle ciddi enerji tasarrufu sağlarken, sahip olduğu ileri teknoloji sayesinde çok başarılı bir izolasyon sağlamaktadır.

Vanalardan dolayı yaşanabilecek tüm ısı kaybı ve problemlerin önüne geçebilmek adına vana ceketi izolasyonu, oldukça önemli bir etkiye sahiptir ve üretim esnasında kaybedilen enerjiyi ve bu enerjinin maliyetini en aza indirmek için önemli bir uygulamadır.

Vana yalıtımı yapılmadığı takdirde, yüzey alanında ciddi ısı kaybı meydana gelmekte ve yalıtımsız bir vananın yaratacağı ısı kaybı, aynı zamanda enerji kaybına da neden olmaktadır. Özellikle tesislerin içerisinde sahip olunan tüm vanalarda bu ısı kaybının yaşanması, tümüyle ciddi enerji ve kazanç kaybı oluşması anlamına gelerek ciddi para kaybı yaşanmasına neden olacaktır.

Vanalar için ihtiyaç duyulan gerekli ısının sağlanabilmesi ve korunabilmesi adına vana ceketi oldukça önemli bir uygulamadır. Bu sayede hem enerji kaybı hem de para kaybı en aza ve hatta doğru bir şekilde uygulandığı takdirde sıfıra inmektedir.