Ens Yalıtım

Sprey Poliüretan Köpük ve Polyurea Sistemleri

Home Flanş Yalıtım Ceketi

Flanş Yalıtım Ceketi

Flanş yalıtım ceketi, özellikle sanayi ve Endüstriyel alanlarda sıkça yer alan flanş bağlantılarına uygulanan bir yalıtım sistemidir. Özellikle Endüstriyel alanda içerisinde çeşitli maddeler veya su bulunabilen boru sistemlerinin bağlantısı olarak oldukça önemli bir bileşen olan flanşlar, sağlamlığının son derece iyi olması gereken ve bu nedenle de kullanım alanına ve bor yapısına uygun olacak pek çok farklı malzemeden üretilen bir malzemedir.

Boru sistemlerinin içerisinde yer alan maddeleri aşırı sıcaklardan veya aşırı soğuklardan koruyarak hem bu maddelerin uzun süre muhafaza edilebilmesini hem de bu hava etkileri nedeniyle etkilenerek ciddi sorunlar ortaya çıkarmamasını sağlayan bir parça olarak, her zaman sağlam ve güvenilir olması gerekmektedir.

Bu nedenle de çeşitli boru tesisatları ve ekipmanların üzerinde bulunan bu flanşların en iyi şekilde korunabilmesi için flanş yalıtım ceketi ürünleri çok önemli bir işleve sahiptir. İşletmelerinizde yaşanabilecek herhangi bir sızıntıdan etkilenmemek ve aynı zamanda bu durumu anında fark edebilmek adına oldukça önemli olan bu yalıtım sistemini tercih etmeniz önemlidir.

Flanş Yalıtım Ceketi Nedir?

Flanş yalıtım ceketi nedir? Sorusu, pek çok kişi tarafından cevabı merak edilen sorulardan biridir. Özellikle yalıtım konusunda pek çok kişinin bilmediği ancak sahip olduğu özellikler ve etkisi sebebiyle mutlaka tercih edilmesi gereken Flanş yalıtım ceketi, özellikle boru sistemlerinin bağlantı noktalarından meydana gelecek çeşitli kaçak, sızdırma ve kimyasal etkilere karşı, bu flanş sistemlerini güçlendirmek ve direncini önemli oranda arttırmak adına kullanılmaktadır.

Endüstriyel alanda kullanımı oldukça önemli olan bir yalıtım uygulaması olan ve koruyucu bir kılıf olarak flanşların üzerine örtülen bu yalıtım ceketi, özellikle en üst düzey korumanın sağlanabilmesi adına boğdurma ipleri ve gövde kısmında özel malzemeler kullanılarak üretilmekte ve tam bir yalıtım sağlanabilmektedir.

Tüm flanş çevresini içerisine alan ve bu bölgede meydana gelebilecek herhangi bir kaçak durumunda gerekli korumayı sağlayan bu ürün, pek çok farklı yapıda üretilebilmektedir. Herhangi bir sızıntı tespitinin ardından kolayca çıkartılarak gerekli müdahaleler yapıldıktan sonra tekrardan kolayca yerine yerleştirilebilen çok önemli bir yalıtım yöntemidir.

Flanş Yalıtım Ceketi Faydaları

Flanş yalıtım ceketinin Endüstriyel ve sanayi alanında işletmeler için oldukça önemli faydaları bulunmakta ve bu faydaları sayesinde hem işletme hem de işçi güvenliği sağlanırken, kaçakların yaratacağı etkiler en aza indirilmektedir.

Flanş yalıtım ceketi ürünleri, pek çok farklı yapıda üretilebildiği gibi farklı kullanım alanlarına özel olarak da üretilmektedir. Flanş yalıtım ceketi faydaları arasında şunlar yer almaktadır;

 • Suya ve özellikle de kimyasal madde ve etkilerine karşı son derece dayanıklı bir yapıdadır.
 • Özellikle yarı saydam olarak sunulan modellerde kaçakların gözle tespit edilebilmesi de sağlanmaktadır.
 • Tek parça olarak dizayn edilen ve kolayca sökülüp takılabilen bir yapıya sahiptir.
 • Ultraviyole ışınlardan etkilenmeyen bir yapıya sahiptir.
 • Sürekli olarak çalışma sıcaklığı, ihtiyaç duyulan sıcaklık derecesinde bulunmakta ve sabit olarak bu sıcaklığı sağlamaktadır.
 • Dayanıklı ve çabuk deforme olmayan yapısı sayesinde pek çok kez takılıp çıkarılsa dahi hiçbir zarar görmez ve uzun süre boyunca kullanılabilir.
 • Flanşı bütünüyle saran bir yapıda uygulandığı için herhangi bir kaçak yaşanmasını önlemektedir.
 • Flanş yapılarına ve tercihe göre çok farklı yapılarda ve renklerde üretilebilmektedir.

Flanş İzolasyonu Kullanmanın Önemi

Flanş izolasyonu, Endüstriyel alandaki tüm işletmeler için hayati bir öneme sahiptir. Bu nedenle, işletmelerin kesinlikle uygulatmaları gereken bir yalıtım ürünü olarak, sahip olduğu özellikler ve etkisi sayesinde işletmelerin ciddi durumlarla karşı karşıya kalmasını önlemektedir.

Flanşlar, özellikle su, gaz veya buhar gibi çeşitli sistemlerdeki bağlantı noktaları olarak, bazı durumlarda orantısız bir şekilde baskıya maruz kalabilmekte ve önemli sorunlara gebe olabilmektedir. Bu nedenle de işletme ve özellikle de işçi sağlığı ve güvenliği için bu flanşların mutlaka yalıtım ürünleri ile kaplanması gerekmektedir.

Flanş izolasyonu kullanmanın önemi açısından özellikle sistem arızası sebebiyle veya herhangi bir durumla birlikte flanşlarda meydana gelebilecek bir sızıntı veya kaçak, çok ciddi sorunlar ve sonuçlar doğurabileceği için, flanş yalıtım ceketi mutlaka uygulanmalıdır.

Çünkü flanş yalıtım ceketleri, olası bir anormallik veya basınç durumunda en iyi şekilde hem flanş yapısını hem de çevreyi olası kaçaklardan en iyi şekilde korumaktadır. Özellikle oldukça pratik ve kolay bir şekilde uygulanabilen ve aynı zamanda dilendiği zaman sökülüp takılabilen bu yalıtım yöntemi, oldukça önemlidir.

Flanş Yalıtım Ceketi Kullanım Alanları

Flanş yalıtım ceketinin önemli kullanım alanları bulunmaktadır. Özellikle flanşların büyük önem arz ettiği sektörlerde ve alanlarda önemli bir kullanıma sahip olan bu ceketler, son derece güvenilir bir koruma sunmak amacıyla sızıntı ve kaçaklara karşı oldukça etkilidir.

Flanş yalıtım ceketi kullanılarak hem dış etkilerden flnaşların korunması hem de olası iç etkiler nedeniyle meydana gelen olumsuzlukların dışarıya yansıtılmaması sağlanırken, bu etkili yalıtım sisteminin kullanımı için pek çok alandan bahsedebilmek mümkündür. Flanş yalıtım ceketi kullanım alanları genel anlamda şöyledir;

 • Gemi endüstrisi
 • İlaç endüstrisi
 • Kimya endüstrisi

Flanşlar, özellikle vanalı sistemlerin vanalarında da bulunan bir malzemedir ve bu nedenle vana yalıtım ceketi ürünleri çoğu zaman bu flanşların kapatılmasını da sağlamaktadır. Bu nedenle böyle bir durumda flanş yalıtım ceketi yerine bütünüyle çok daha kapsamlı olan vana ceketi yalıtımı uygulanmaktadır.

Bu nedenle de çevresinde vana bulunan flanşlar için vana ceketi uygulamaları yapılırken, etrafında vana bulunmayan flanşlar için ise ayrı ve özel olarak flanş yalıtım ceketi uygulaması yapılmaktadır. Vana ceketi yalıtımı ile birlikte de bu sızıntılar ve kaçaklar önlenebileceği için özellikle ısı yalıtımının sağlanması ve ısı kaybının önüne geçilmesi adına vana olan bu durumlarda flanş yalıtım yerine vana yalıtım uygulaması gerekmektedir.

Flanş Yalıtım Ceketi Fiyatları

Flanş yalıtım ceketi ürünleri, genellikle özel imalat olarak üretilmekte ve hem flanş yapısına hem de flanşın bulunduğu sistem yapısına uygun olarak tercih edilmesi gerekmektedir. Flanş yalıtım ceketi fiyatları, flanş yalıtımı için pek çok farklı duruma göre değişkenlik gösterebildiği için, bu ürünler yani yalıtım için öncelikle bir yerinde inceleme gerekmekte ve flanş sistemi için uygun olan flanş yalıtım ceketinin boyutunun belirlenmesi gerekmektedir.

Bunun yanı sıra özellikle flanşlar, pek çok farklı renkte ve yapıda üretilebilmekte ve yarı saydam tarzı ürünlerin tercih edilmek istenmesi de fiyatları etkileyebilmektedir. Flanş yalıtım ceketi uygulaması yapılacak olan yere uygun ve tam şekilde kapsayacak bir boyutta, talep edilen veya uygun görülen renkte ve yapıda bir flanş yalıtım ceketi için firmaların, bu yalıtımı kaç flanş için yaptıracağı da fiyatı açısından önemlidir.

Bu nedenle, flanşlar için yaptırılmak istenen yalıtım için hizmet alınacak olan firmanın da fiyat politikası doğrultusunda tüm bu değerlendirmeler dikkate alınarak bir fiyat belirlenmesi mümkün olmaktadır.

Maliyet açısından işletmeler için ilk başta fazla maliyetli gibi gelebilse de aslında bakıldığında sağladığı yarar ve sahip olduğu işlev, çok ciddi zararlar ve çok daha ciddi maddi kayıplar yaşanmaması adına olduğu için, aslında bu yalıtım, hem işletmenin güvenliği hem de işletmenin uzun süreli sorunsuz devamlılığı için oldukça önemlidir.