Ens Yalıtım

Sprey Poliüretan Köpük ve Polyurea Sistemleri

Home Vana Ceketi Fiyatları

Vana Ceketi Fiyatları

Vana ceketi uygulamaları, pek çok farklı vana yapısı ve vana kullanım alanı olduğu için oldukça farklı şekillerde üretilmektedir. Vanaya özel bir uygulama olduğu için vana ceketinin uygulanacak olduğu vananın şekli, büyüklüğü, hangi malzemelerin ne kadar boyutta kullanılacağı, malzemelerin kalitesi ve hangi bölgeye uygulanacağı gibi pek çok husus, vana ceketinin üretimini etkilemekte ve bu etkiler aynı zamanda vana ceketi fiyatlarını da önemli derecede etkilemektedir.

Bu nedenle de vana ceketi fiyatları, yapılacak olan uygulamaya göre farklılık göstermekte ve özel imalat olarak üretilecek olan bu vana ceketinin değeri, tüm bu hususlar dikkate alınarak belirlenmektedir.

Yalitim Ceketi Fiyatları
Yalitim Ceketi Fiyatları

Vana ceketi fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak isteyen Endüstriyel işletme sahipleri veya diğer kullanım alanlarından kişiler için net bir fiyat verilebilmesi için, hizmet alınan firma tarafından bu vana ceketi uygulamasının yapılacağı yere bir ön inceleme için ekip gönderilmesi gerekmektedir. Tüm hizmet detaylarının belirlenerek üretilecek ve sunulacak olan vana ceketlerinin belirlenmesi gerekmektedir.

Vana Yalıtım Ceketi Birim Fiyat

Vana yalıtım ceketi birim fiyat konusunda, ceket giydirilecek olan vananın sahip olduğu özellikler çok önemlidir. Bunun yanı sıra vanalar kullanım alanlarına göre farklı farklı boyutlarda, şekillerde ve alanlarda bulunabildiği için her biri için ayrı bir özel imalat vana ceketi gerekmekte bu da net bir birim fiyatı verilebilmesini mümkün kılmamaktadır.

Bazı durumlarda standart olarak sunulan vana yalıtım ceketi ürünleri bulunmakta ve bu ceketler, standart boyutlarla belirli vanalar için uyumlu olarak üretildiği için bunlar birim fiyatlarını öğrenebilmek mümkün olmaktadır.

Ancak üretilen vana yalıtım ceketi, kullanılan malzemenin kalitesi, sahip olduğu özellikler, boyutu gibi durumlara göre de farklı birim fiyatlara sahip olmaktadır.

Vana Ceketi Fiyatları
Vana Ceketi Fiyatları

 

Vana Ceketi Nedir?

Vana ceketi nedir? Sorusu, bu ısı yalıtımı ürününü bilmeyen kişiler tarafından sıkça sorulan sorulardan biridir. Vana ceketi, özellikle Endüstriyel alanlarda vanalardan dolayı kaynaklanan ısı kayıplarının önüne geçebilmek adına uygulanan bir yalıtım yöntemidir.

Vana ceketi sayesinde vanaların etrafı son teknoloji malzemelerden üretilen bir ceket ile kaplanmakta ve bu ceket, vana ve çevresinden ısı kaybı oluşmasını ve dış etkenlerden hem vananın hem de içerisinin korunmasını sağlamaktadır.

Özellikle ısı enerjisinin verimliliği adına oldukça önemli bir uygulama olarak, sıcak hatlardaki enerji kaybını en aza indiren ve bu sayede de hem enerji kaybını hem de maliyeti azaltarak işletmelere ciddi bir fayda sağlamaktadır.

Vana ceketleri, sürekli olarak bakımlarının yapılması gereken vanalara uygulandığı için bu bakımların kolayca yapılabilmesi ve aksamaması adına kolayca sökülüp çıkartılabilen bir yapıda üretilmekte ve her vana türüne ve yapısına uygun olarak özel imalat şeklinde üretilerek tam izolasyonu sağlayabilmektedir.

Varil Isıtma Ceketi
Varil Isıtma Ceketi

 

Vanaların Yalıtımı Sağlanmazsa Ne Olur?

Vanaların yalıtımı sağlanmazsa ne olur? Sorusuna yanıt olarak pek çok farklı olumsuz durumdan bahsedebilmek mümkündür. Özellikle Endüstriyel alanda işletmeler adına oldukça önemli olan vana yalıtımı ve vana ceketi uygulamasının yapılmaması takdirde karşılaşılacak olumsuzluklar şunlardır;

 •  Vanaların izole edilmemesi ciddi enerji kayıplarına neden olmaktadır.
 • Vanaların izole edilmemesi, işletmelere saatte yaklaşık 500 TL’lik bir kayba neden olmaktadır.
 • Vanaların dış etmenlerden yeterince korunamamasına neden olur.
 • Vanaların izole edilmemesi, iş güvenliği konusunda tehlikelere neden olur.

Vanaların yalıtımının yapılmaması, bir Endüstriyel işletmenin her vanasında aynı ısı kaybının oluştuğu düşünüldüğünde bir günde çok ciddi miktarlarda işletmenin zarar etmesine neden olmaktadır. Bu nedenle de oldukça dikkate alınması gereken bir uygulama olarak, yalnızca belirli vanalarla sınırlı bırakılmadan, ısı ve enerji kaybına yol açabilecek her türlü vana için vana ceketi uygulamasının yapılması önerilmektedir.

Vana Ceketi İmalatı
Vana Ceketi İmalatı

 

Her ne kadar ilk başta fazla maliyetli gibi gözükse de aslında uzun vadede işletmeleri çok ciddi bir zarardan korumakta ve ekstra önemli kazançlar sağlamaktadır.

Vana Yalıtım Ceketi Nasıl Uygulanır?

Vana yalıtım ceketi nasıl uygulanır? Sorusu, bu konuda oldukça merak edilen ve araştırılan sorulardan biridir. Vana ceketinin uygulanması oldukça kolay bir işlemdir. Bu nedenle oldukça pratik bir şekilde vanalara uygulanabilmektedir.

Bunun yanı sıra bu vana ceketlerinin çıkartılması ve bakımı yapılması işlemleri de bir hayli kolaydır ve uygulanması esnasında herhangi bir atığa neden olmamaktadır. Ancak vana ceketi uygulamalarında uygulama işleminden çok uygulama öncesinde dikkat edilmesi gereken önemli hususlar bulunmaktadır.

Yalıtım Ceketleri
Yalıtım Ceketleri

 

Vana ceketi ile ısı yalıtımı yapılacak olan vana veya vanalar için en doğru ve en uygun vana ceketinin uygulanabilmesi için, bu vana ceketine karar verme aşaması bulunmaktadır. Vanaların şekli ve tipi oldukça farklı yapılarda olabildiği için, uygulama yapılacak olan vananın kalıbına uygun bir vana ceketi gerekmektedir.

Vananın etrafını en ufak bir boşluk kalmayacak şekilde saran ve kopçaların birbiriyle sıkıca bağlanabildiği bir vana ceketi uygulaması yapılması, bu ısı yalıtımının en iyi şekilde yakalanabilmesini sağlamaktadır.

Vana yalıtım ceketi uygulaması yapılmadan önce bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise vanada herhangi bir kaçak olup olmadığının tespit edilmesidir. Bu durumda herhangi bir kaçak tespit edildiği takdirde öncelikle bu ısı yalıtımından önce vanadaki arızanın ve kaçağın giderilmesi gerekmektedir. Ardından vana ceketi uygulaması güvenle gerçekleştirilebilmektedir.

Hem vana ceketleri hem de vanalar, belirli aralıklarla düzenli olarak bakımlarının yapılması gereken ürünler oldukları için, bu vana ceketleri, kolayca çıkarılıp takılabilen bir şekilde uygulanmakta ve bu sayede kolayca bakımlar gerçekleştirilebilmektedir.

Özel İmalat Yalıtım Ceketleri
Özel İmalat Yalıtım Ceketleri

 

Vana Ceketi Kullanım Alanları Nelerdir?

Vana ceketi kullanım alanları nelerdir? Sorusuna yanıt olarak; Özellikle bu ısı yalıtımı uygulamasının en çok kullanıldığı yerler, sıcak su hattı vanaları ve buhar hattı vanaları olmakta ancak bunların yanı sıra daha birçok farklı alanda önemli bir şekilde kullanılmaktadır. Vana ceketi kullanım alanları içerisinde şunlar yer almaktadır;

 • Kollektör hatlarındaki vanalarda
 • Petro kimya tesislerindeki vanalarda
 • Petrol rafinerilerindeki vanalarda
 • Her türlü savunma sanayisi vanalarında
 • Gaz işletmelerindeki vanalarda
 • Yemek fabrika vanalarında
 • Buhar ile enerji üreten tesislerdeki vanalarda
 • Yağ fabrikalarındaki vanalarda
 • Tekstil fabrikalarındaki vanalarda
 • İlaç tesislerindeki vanalarda
 • Plastik üreten fabrikalardaki vanalarda

Vanaların pek çok farklı kullanım alanı bulunduğu için bununla doğru orantılı olarak vana ceketlerinin de uygulanabildiği bunlar gibi önemli kullanım alanları bulunmaktadır. Özellikle Endüstriyel alanda ciddi bir öneme sahip olan vana ceketi, tüm bu kullanım alanlarında enerji tasarrufu adına ciddi bir katkı sağlamakta ve işletmeleri önemli enerji kayıplarından ve maddi zararlardan kurtarmaktadır.

Özel imalat yalıtım ceketleri
Özel imalat yalıtım ceketleri

 

Vana Ceketi Özellikleri

 • Vana ceketleri, sürekli olarak bakıma ihtiyaç duyan vanaların üzerlerine uygulanmakta ve bu bakımlar için de vana ceketleri oldukça kolay bir şekilde sökülüp takılabilecek bir yapıda üretilmektedir.
 • Oldukça önemli bir ısı yalıtımı sağlamanın yanı sıra çok ciddi yüksek sıcaklıklara ve düşük sıcaklıklara karşı oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir.
 • Paslanmaz çelik, yanmaz kevlar gibi oldukça sağlam ve kaliteli malzemeler kullanılmakta ve dikiş kısımları oldukça sağlam üretilerek herhangi bir ısı kaybı yaşanmaması sağlanmaktadır.
 • Defalarca kez sökülüp takılmak zorunda kalsa da sahip olduğu yapısı sayesinde kolayca aşınmayan ve deformasyona uğramayan bir üründür. Bu nedenle de oldukça uzun ömürlü bir kullanıma sahiptir.