Ens Yalıtım

Sprey Poliüretan Köpük ve Polyurea Sistemleri

Home Poliüretan Köpük Dış Cephe İzolasyonu

Poliüretan Köpük Dış Cephe İzolasyonu

Poliüretan köpük ilk önce nedir ve ne işe yarar bunu açıklamak daha doğru bir adım olacaktır. Poliüretan köpük sızdırmazlık sağlamak için üretilmiştir. Bu sızdırmazlık sayesinde yüksek kalite ve montaj hizmeti elde etmiş olacaksınız. Tek komponentlidir. Aynı zamanda bu köpük birçok maddenin yalıtımında kullanılmaktadır. Poliüretan köpük ne yalıtımında kullanılır:

  • Su
  • Ses
  • Isı

Poliüretan köpük hızlı kürleşmektedir. Yüksek kaliteli montaj ve dolgu köpüğüdür. Bu yalıtımı kişiler kendi de yapmaktadır. Ama en etkili ve hızlı bir çözüm için iyi bir ustadan yardım alınmalıdır. Yalıtım özellikle su ses ve ısının sızmasını engellemek için yapılmaktadır. Bu daha kaliteli ve konforlu bir yaşam sürmenize olanak sağlayacaktır. Poliüretan köpük şeklinde olması sebebi ile de kullanımı oldukça kolaydır.

 

Neden Poliüretan Köpük Kullanmalıyız?

Tüketim tüm dünya üzerinde çılgınlık boyutuna ulaşmış durumdur. Sadece tüketim deyince aklımıza alışveriş yeme içmede gelse aslında tüketim dediğimiz boyut çok daha fazlasıdır. Kişi dünyayı ve kaynaklarını da tüketmektedir. Kişiler için dünya üzerinde bu bir takım kritik süreçler de gün yüzüne çıkmış durumdadır. Bunlardan küresel ısınma, enerji tasarrufu ve daha kaliteli yaşam alanlarına duyulan ihtiyaçtır.

Bu alanların üçüne birden baktığımız zaman yalıtımın bizim için ne kadar önemli olduğunu görmek mümkündür. Yalıtım doğal kaynakları korumada çok önemli bir rolü bulunmaktadır. Bu yalıtım sayesinde birçok alanda tasarrufa gidilmektedir. Bu da doğal kaynakların azalmasının önüne geçecektir.

Poliüretan köpüğü ısı yalıtımında kullanarak hem enerji ısınma tasarrufunda bulunabilirsiniz hem de bu köpüğün yanmaz olmasından kaynaklı olarak da yangın önlemini almaktadır. Bu kullanacağınız yaşayacağınız yerlerin daha uzun ömürlü olmasını daha güvenilir olmasını sağlamaktadır. Köpük olmasından kaynaklı olarak da kullanımı oldukça kolaydır. Kişi bu köpüğü kendine de kullanabilmektedir.

İnternet hayatımıza her noktada girmiştir. Nasıl kullanacağınız ile alakalı olarak videoları izleyerek kolayca kullanabilir ve kendi yalıtımınızı kendiniz yapabilirsiniz. Bu malzeme ile bu oldukça kolay olacaktır.

Poliüretan köpük yanmazlık özelliğine sahiptir. B1 ve B2 yanmazlık özelliği bulunmaktadır. Mantoloma açısından oldukça kolaydır. Mantolama yapan kişiler sadece bu köpük yardımı sayesinde zaman ve emek açısından oldukça tasarruf yapacaklardır.

 

Poliüretan Köpükler Nerede Ve Nasıl Kullanılır?

Poliüretan köpükler kişilerin kullanım alanlarının kullanım ömrünün artmasına fayda sağlayacaktır. Poliüretan köpük nerede kullanılır?

  • Poliüretan binaların yapımı sırasında kullanılmaktadır.
  • Pencere ve kapı kasalarının boşluklarının doldurulması kullanılmaktadır.
  • Elektrik tesisatlarında poliüretan köpük kullanılmaktadır.
  • Soğuk ve sıcak su borularının izolasyonunda poliüretan köpük kullanılmaktadır.
  • Delik boşluk ve çatlaklarda poliüretan köpük kullanılır.

Poliüretan köpüğü kullanmak için dikkatli olmak gerekmektedir. Bu anlamda gerekli olan ekipmanları ilk önce temin etmeniz gerekmektedir. Poliüretan köpüğü uygulayacağınız yerin temiz olması gerekmektedir. Poliüretan köpük kullanacağınız alanın toz kir ve yağ gibi unsurlar içermemesi gerekmektedir.

Poliüretan köpük tüp şeklindedir. Kullanmadan önce kuvvetli olarak çalkalamanız gerekmektedir. Tüpü bir 30 saniye kadar kuvvetli bir şekilde sallamalısınız. Daha sonra salladıktan sonra ters çevirerek tabancaya veya dozaj tetiğine takmanız gerekmektedir. Köpük kullanma biraz dikkat edilmesi gereken bir malzemedir. Çünkü köpük sıktığınız alanda yayılacaktır. Hacim büyüyeceği için çok fazla sıkmamaya ve dikkatli olmaya çalışınız.

Poliüretan Dış Cepheye Nasıl Uygulanır?

Poliüretan sprey köpük kullanarak dış cephe de kullanıma uygundur. Dış cephede yapılan yalıtım dışarının etkisin içeriye geçmesini azaltmaktadır. Yani dışarıda olan soğuğun da sıcağın da içeriye geçmesinin önüne geçerek kişilerin ısınma ve soğuma masraflarını azaltmaktadır. Doğa dostu uygulamalar arasında sayılmaktadır.

Dış cephe yapımında montalama artık belli bir yaşın üzerinde olan bina ve iş yerleri için gereklidir. Çünkü bina yaşlandıkça belli deformasyonlara uğramaktadır. İnsanlar için risk oluşturabilecek tehlikeleri de olabilmektedir. Bu anlamda binanın kullanım süresini artırabilmek için ve sağlamlık açısından dış cephesinin yapılması gerekmektedir.

Dış cephe yapımı için bu işi yapan firmalar ile anlaşmak en doğru karar olacaktır. Ev içerinde bazı ufak tefek yalıtımları kendiniz yapabilirsiniz ama dış cephe söz konusu olduğu zaman riskli durumlar oluşmaması adına usta ve bu işi yapan kişiler ile anlaşmak doğru olacaktır.

Dış cephesi uygulaması için farklı yöntemler seçilebilmektedir. Ama genel olarak bakıldığı zaman binaya iskeleler kurmak oldukça sağlıklı yöntemlerden bir tanesi olacaktır. Köpük sıkılarak uygulanmaktadır. Ve bu köpüğü kullanabilmek adına belli bir mesafede işlem yapmanız daha uygun olacaktır. Bu noktada iskelede binaya belli mesafede kurulmaktadır. İskele dışında küçük bir araç sepet yardımı ile asansör görevi görmektedir. Bu asansörlü bini araçlar da kullanılmaktadır. Ancak daha hızlı ve seri ilerlemek için iskele kurulması daha sağlıklı olacaktır. Çünkü iskelede aynı anda farklı cephe ve çoklu çalışmalar söz konusu olabilecektir.

İş güvenliği önlemlerini alarak binalara ısı yalıtım yapılması gerekmektedir. Poliüretan köpük iyice çalkalandıktan sonra ters çevrilerek tabancaya yerleştirilir. Püskürttükten sonra ortalama 4 saniye kadar sonra reaksiyona girilecektir

Binanın köpük kullanılarak Mantolama yapılması binanın daha çabuk bitmesini sağlayacaktır. Sağlamlık ve kalite olarak da birinci sınıf olarak geçmektedir. Yanmazlık özelliği ile de bina için herhangi bir risk oluşturmayacaktır. Genellikle dış cephede bina sahipleri ortak bir noktada buluşmakta zorluk çekmektedir. Maliyetli olduğunu düşünen birçok bina sakini bulunmaktadır. Ama aslında detaylı bir hesaplama yapıldığı zaman belli bir zaman sonra doğalgaz elektrik faturalarını amorti etmekte ve kara geçmektedir. Bu noktaya dikkat ederek bir an önce dış cephe kaplamasını yaptırmalısınız ve bu dış cephe kaplamalar binanın ortalama 20-30 yıl arttırmaktadır. Bu minumum ve maksimum seviyesini belirleyen ise kullanılan malzemedir. Sizde bunun 20 yıl veya 30 yılda bir yapıldığını bilerek malzeme olarak kaliteli malzeme kullanılmasının önemini bilmeniz gerekmektedir.

 

Poliüretan Köpük Fiyatları

Poliüretan köpük fiyatlarına baktığımız zaman birçok farklılık görünmektedir. Bu noktada aslında tek bir yerden fiyat almak doğru olmayacaktır. Özellikle dış cephe yaptırmak ve orada kullanmak istiyorsanız çoklu alım gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Toptancı olan yerlerden almanız uygun fiyata almanızı sağlayacaktır.

İnternet sitesinden de alışveriş yapmanız mümkündür. İnternet sitesinde toplu alımlarda komisyon yapılmaktadır. Belli bir komisyon karşılığında daha uygun fiyata alabilirsiniz. İnternet sitelerinde yapacağınız alışverişlerde ürünü favori ürünlere ekleyerek de indirimi takip edebilirsiniz.

Poliüretan sprey köpük kulanım açısından oldukça kolay olması nedeni ile çok fazla tercih edilmektedir. Çok fazla kullanılması sebebi ile bazen tedarik edilmesinde de zorluklar oluşabilmektedir. Bu anlamda gerekli olduğu zaman son güne bırakmadan tedarik etmeye çalışınız.

Poliüretan köpük özellikle lüks bina ve rezidanslarda kullanılmaktadır. Çünkü yanmazlık olması sebebi ile çok fazla talep görmektedir. Poliüretan binayı daha dayanıklı olmasını sağlamaktadır. Yeni binalarda yapılacağı gibi eski binalarda da kullanılmaktadır. Bina Mantolama işlemleri için tüm koşulları konuşarak bir sözleşme yapmanız gerekmektedir. Poliüretan köpük fiyat olarak da kişileri yormamaktadır.

Poliüretan köpüğü perakende ve toptan olarak da satın almanız mümkündür. Az kullanımlar için perakende satılan yerlerden temin edebilrsiniz.