Ens Yalıtım

Sprey Poliüretan Köpük ve Polyurea Sistemleri

Home Soğuk Tank İzolasyonu

Soğuk Tank İzolasyonu

Soğuk tank izolasyonu, tank sistemlerinde ihtiyaca dönüşen işlemlerin başında yer alır. Bu tür izolasyon çalışmaları neticesinde sıcak ve soğuk hava korunmaya başlamış olur. Tank içerisinde gelen soğuk ve sıcak havanın korunmasına yardımcı olarak tank sistemlerinde en ufak bir sorun dahi oluşmamasını sağlar. Üretim tesislerine bakıldığı zamanda bu sistemlerin enerji tasarrufu en güzel şekilde sağlama konusunda etkin bir özelliğe sahip olduğunu söylemek mümkün. Bu sebepten dolayı yeterli düzeyde bir enerjinin sağlanması amacıyla tank sistemlerinde artık bu tür izolasyon uygulamaları da yapılmaya başlanmaktadır. Enerji için harcanmış olan gerek hammaddenin gerekse de emek maliyetlerinin azaltılmasına en iyi şekilde yardımcı olur.

 

Soğuk Tank İzolasyonu Ne İşe Yarar?

Soğuk tank izolasyonu konusu da son dönemde en sık sorgulanan bir konu haline gelmeye başlamıştır. Tanklarda neden izolasyonun ihtiyacı olduğunu düşünebilirsiniz. Soğuk tank izolasyonu ne işe yarar? diye soranlar için tank için memnun kalacağınız işlevsel bir koruma sağlama konusunda oldukça etkilidir. Gerek soğuk gerek sıcak havaya karşı tankın tüm dış etkenlerden en iyi şekilde korunmasına yardımcıdır. Hem tank hem de tank içerisinde yer alan malzemelerin de detaylı bir şekilde korunmasına yardımcı olur. Bu nedenden dolayıdır ki soğuk tank izolasyonun artık gereksinim duyularak başvurulan yöntemler arasında yer almış olduğunu da söylememiz gerek.

Tank İzolasyonu Nedir?

Tankın korunması ve olası bir dış etkenlerden etkilenmemesi son derece önemlidir. Bu nedenden dolayıdır ki tank izolasyonu en sık başvurulan çözüm yollarından biri olarak ön plana çıkmaktadır. Tank izolasyonu ile artık her türlü kötü hava koşulları olmuş olsa bile tankın olumsuz şekilde etkilenme durumu yaşanmaz. Tam aksine tank sistemlerinin istenen performans seviyesini en iyi şekilde yakalaması da sağlanır. Gerek sıcak gerekse de soğuk diyebileceğimiz hava koşullarından da hiçbir şekilde etkilenmeyeceğinden dolayı sizlerde artık tank sistemlerini kullanırken izolasyonun da en güzel şekilde yerine getirilmesini sağlayabilirsiniz. Çok soğuk havalarda ya da güneşe maruz kalma gibi çeşitli durumlar söz konusu olduğu andan itibaren tankta bozulma durumları yaşanmaya başlanır. Böyle bir durumun yaşanmaması ve tankın da korunaklı hale gelmesi için tank izolasyonu mutlaka olması gerekmektedir.

 

Tank İzolasyonu İle Güvenlik

Tanklarda istenen güvenlik nasıl sağlanır diye düşünüyorsanız bunun en etkili soru cevabı olarak tank izolasyonu olduğunu söyleyebiliriz. Tank izolasyonu ile bundan sonra sizlerde daha sorunsuz ve güvenli bir şekilde kullanım yapma şansına sahip olursunuz. Tankın yüzey sıcaklığını çok yüksek bir dereceye ulaşması demek beraberinde ciddi diyebileceğimiz bazı tehlikelerin ortaya çıkmasına da neden olmaya başlar. Böyle olumsuz bir durum içerisinde olmamak ve izolasyonun en etkin şekilde sağlanması önemlidir. Eğer bunu gerçekleştirmeye başlarsanız haliyle tanklarda istemediğiniz olumsuz durumlar yaşanmamış olur. Tank izolasyonu güvenlik sağlayarak artık daha iyi diyebileceğimiz bir kullanımının da oluşmasına yardımcı olur.

Tank İzolasyonu Nerede Yapılır?

Soğuk tank izolasyonu tankların hem iç hem de dış kısımlarında uygulanan bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tür izolasyon çalışmaları neticesinde tankların daha sorunsuz ve güvenli şekilde kullanımı da yapılmaktadır. Son dönemde tank sistemlerine göz atıldığı zaman böyle bir izolasyona çok fazla şekilde ihtiyaç duyulmaya da başlanmış olduğu görülüyor. Çünkü tankların da zamanla yapısında istenmeyen bazı sorunları yaşanabilir. Özellikle kötü hava şartlarından dolayı tanklarında yapısında bazı bozulma durumları yaşanır ve daha risk içeren bir kullanıma da dönüşmeye başlar. Tankların kullanımı yapılırken doğal olarak daha da riskli olmaması için dikkatli olunması gerekir.  Tank izolasyonu nerede yapılır konusu son dönemde tank kullanımını yapacak olan kişileri yakından ilgilendiren bir konu haline gelmektedir.

  • Fabrika
  • Gemi
  • Sanayi kuruluşlarında bakıldığı zaman tank izolasyon işlemlerine de son dönemde fazlasıyla ihtiyaç duyulmuş olduğu görülmektedir. Bu nedenle artık bu tür yerlere bakıldığı zaman yoğunluklu bir şekilde tank izolasyon işlemlerine de yer verilmeye başlanır.

 

Tank İzolasyonu Nasıl Uygulanır?

Tank izolasyonuna dair merak edilen pek çok önem arz eden durumlar olabilir. Şüphesiz onlardan biri olarak tank izolasyon nereye ve nasıl şekilde uygulama yapıldığı diyebiliriz. Tank izolasyonu yapılırken mutlaka dikkatli olması gerekir. Nasıl başka yerlerde de izolasyon çalışmaları yapılırken dikkatli olunmaya başlanıyorsa bu durumun tank izolasyonu açısından geçerlilik göstermiş olduğunun altını çizmemiz gerekir. Tank izolasyonu nasıl uygulanır ile ilgili olarak kısma geldiğimiz zaman tankın dış cephesine uygulanmaya başlanan bir işlem haline geldiğini söyleyebiliriz.

Uygulama işlemleri son derece pratik olduğundan dolayı herhangi bir sıkıntı durumu ile karşılaşmanız söz konusu olmaz. Tank izolasyonun en pratik şekilde yapılması mümkün hale gelir. Tank izolasyonu ile artık tankın dış etkenlere karşı daha dirençli bir yüzeye sahip olmasını sağlamaya başlamanız mümkün olacaktır.

Tank Sistemlerinde İzolasyon Süreci

Tank sistemlerinde de artık izolasyon süreci son derece önem arz eden önemli detayların başında yer almaktadır. Tank içerisinde yer alan her türlü ekipman ve borulara izolasyon yapılır. Bu sayede hem sıcak hem de soğuk geçişlerinin kolayca yerine getirilmesi mümkün hale gelmektedir. İzocam benzeri olarak adlandıracağımız kullanılan malzemeler neticesinde tank sistemlerinin daha dayanıklı bir hale gelmeye başlaması mümkün olur. Böylelikle tank sistemlerinin dış yüzeyi ile alakalı olarak bir inceleme durumu yapıldığı zaman hem sıcak hem de soğuktan etkilenme gibi bir durum söz konusu olmaz.

Tanklarda meydana gelen terleme ya da olası bir buzlanma riskinin en pratik yoldan ortadan kaldırılmasını istiyor olabilirsiniz. Doğal olarak tüm bunları yerine getirmemiz konusunda en iyi çözüm yöntemlerinden biri tanklarda tercih edecek bir yol olarak bilinen yalıtım olacaktır.

 

Tank Sistemlerinde Boru İzolasyonu

Boru aracılığı ile hem sıcak hem soğuk hava geçişlerinin tank içerisine girme durumu söz konusu olabilir. Haliyle böyle bir durumun söz konusu olmaması ve aynı zamanda güvenli bir tank sisteminden söz edebilmek amacıyla boru izolasyonu yöntemlerinden yardım alınmalıdır. Boru izolasyon yöntemleri sayesinde tanklar yapı olarak daha güçlü bir hale gelir. Boruların içerisine sıcak ve soğuk hava geçişleri olmaz.

Tank hemen gövde kısmına bakıldığı zaman alüminyum saç bir tabaka işlenmeye başlanarak tank sistemindeki izolasyonun en etkili şekilde yapılması sağlanır. Bu sayede tanklarda daha güvenli bir performans oluşması sağlanmış olur.

Boru ve Tank İzolasyonu

Tank denildiği zaman şüphesiz olmaz olmaz diyebileceğimiz çalışmaların başında boru izolasyonu yer almaktadır. Boru izolasyonu sayesinde boru ve tanklarda artık daha doğru bir geçiş durumunun yaşanması sağlanır.  Aynı zamanda daha güvenli diyebileceğimiz bir tank sistem kullanımı gün yüzüne çıkması amacıyla bu tür başvurulacak izolasyon çalışmaların olumlu bir yanları mevcuttur.

Boru ve tank izolasyonu son dönemde çok başvurulan uygulamalar arasında yer alır. Sanayi kuruluşlarından tutunda çeşitli gemi tanklarına kadar artık her alanda bu çalışmalara da yer verilir. Böylelikle tanklardaki zamanla ihtiyaca dönüşen yalıtımlarında en güzel şekilde karşılanması mümkün hale gelir. Tanklarda mutlaka izolasyonun yapılması gerektiğini unutmayın.