Boru İzolasyonu

Home Boru İzolasyonu

Boru İzolasyonu

Endüstriyel tesislerde, yarı mamül, nihai ürün, yakıt, ham madde gibi tesislerin ihtiyaç duyduğu pek çok şey, çeşitli tanklarda muhafaza edilmektedir. Bu nedenle de tesisler için çok önemli olan bu ürünlerin yeterli sürede ve en önemlisi doğru korunabilmesi için, bu ürünlerin muhafaza edildiği tanklar ve geçişlerinin veya çeşitli akışların sağlandığı borular için boru izolasyonu saç kaplama yapılması oldukça önemlidir.

Boru izolasyonu, endüstriyel tesislerin enerji tasarrufu yapabilmeleri ve kullanacak oldukları ürünlerin ihtiyacı olan sıcaklığın sağlanarak en üst seviyede korunabilmelerinin sağlanması adına oldukça önemlidir.

Özellikle bu ihtiyaç duyulan sıcaklığın sağlanması ve aynı zamanda korunabilmesi adına kullanılan borularda, boru izolasyonu yapılması, bu korumanın en yüksek seviyeye ulaşabilmesi adına gerekliliklerden biridir.

Boru izolasyonu da yine aynı şekilde, içerisinden geçecek olan sıvıların gerekli sıcaklıkta geçişini yapabilmesi ve özellikle de sızdırma gibi sorunların yaşanmaması adına ciddi konulardan biridir. Soğuk su borusu ve sıcak su borusu izolasyonu olarak iki farklı boru sistemi için uygulanabilmektedir.

Boru izolasyonu, yalnızca endüstriyel üretim tesisleri veya üretim fabrikaları için değil, daha bir çok farklı alanda da etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Boruları sıcak veya soğuk havalardan koruyarak herhangi bir hava akışına maruz kalmamaları sağlayan bu izolasyonlar, farklı yöntemler ile uygulanabilmektedir.

Boru İzolasyonu Nasıl Yapılır?

Boru izolasyonu nasıl yapılır? Sorusu, pek çok kişinin merak ettiği konulardan biridir. Bu izolasyon, içerisinde maddelerin depolandığı tankların ve bu tanklara bağlı boruların direkt olarak dış yüzeyine uygulanmakta ve izolasyon sürecinde tanklar ve borular herhangi bir tahrip yaşamamakta ve zarar görmemektedir.

Boruların korunması için özellikle bu ürünler için en çok tercih edilen ve en etkili korumayı sağlayan yalıtım malzemeleri kullanılarak, en üst düzey ısı yalıtımı ve dış etkenlerden korunma etkisine sahip olmaktadır.

Bu izolasyon işlemleri yapılmadan önce tank ve borular için gerekli ölçümler yapılarak, boruların tüm alanına yetecek kadar izolasyon malzemesi belirlenmektedir. Ardından, bu izolasyon için boru izolasyonu uygulamalarında uzman ve deneyimli ekipler, tüm gereklilikleri yerine getirerek doğru yöntem ve teknikler ile bu izolasyonu sağlamaktadır.

Önemli ve herhangi bir hatada tüm izolasyonu geçersiz kılabilecek bir uygulama olduğu için, boru izolasyonunun eksiksiz ve doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Boru İzolasyonu Ne İşe Yarar?

Boru izolasyonu, pek çok alanda önemli bir uygulama olurken, özellikle bu izolasyonun faydaları konusunda boru izolasyonu ne işe yarar? Sorusu, pek çok kişi tarafından oldukça merak edilmektedir.

Boru izolasyonunun temel amacı, boruların içerisinde yer alan maddelerin tam anlamıyla içerlerinde korunarak dışarıdan gelecek olan soğuk veya sıcak havadan etkilenmemelerini sağlamaktır.

Bunun yanı sıra tankların ve boruların yalnızca havadan değil, aynı zamanda dışarıdan görebilecekleri hasarlar ve zararlar konusunda da önemli bir yalıtım ve koruma sağlayan bu izolasyon, boruların sağlamlığını arttırmakta ve bu sayede malzemelerin korunumu her anlamda kusursuz bir şekilde sağlanabilmektedir.

Bu kusursuz koruma da özellikle üretim fabrikaları, tesisleri veya işletmelerinde malzemelerin en uzun süre muhafaza edilebilmesini ve bu sayede de enerji tasarrufu sağlanmasında önemli rol oynamaktadır.

Boruların içerisinde yer alan sıvılaştırılmış veya kimyasal pek çok çeşitli maddenin, saklanabileceği ve zarar görmeden uzun süre dayanabileceği belirli bir sıcaklık değeri bulunmakta ve bunun da sürekli olarak korunması gerekmektedir.

Özellikle bu korumayı çeşitli cihazlar ile sağlamaya çalışmak çok ciddi maliyete ve enerji kaybına yol açtığı için, özellikle tank ve boru izolasyonu, çok daha maliyetsiz ve enerjisiz uzun süreli koruma sağlamakta ve gerekli sıcaklık her zaman sağlanmaktadır.

Boru İzolasyonu Kullanım Alanları

Boru izolasyonu, özellikle enerji tasarrufu sağlama ve bu sayede maliyeti azaltma konusunda oldukça etkili olarak, firmalar için yaptırmaları gereken bir husus olarak dikkat çekmektedir. Üretim tesisi ve fabrikaları için oldukça değerli olan boru izolasyonu kullanım alanları arasında şunlar yer almaktadır;

 • LPG ve LNG Tankları
 • Karbondioksit Soğutma
 • Sıcak Su Tankları
 • Buhar Tankları
 • Sıcak Yağ Tankları
 • Glikozlu Soğutma
 • Akaryakıt Tankları
 • Kaynatma Kazanları
 • Kalorifer Kazanları
 • Kimyasal Tanklar

Gibi daha pek çok farklı tank kullanılan ve bu tanklar için izolasyona ihtiyaç duyulan kullanım alanı bulunmaktadır.

Boru İzolasyonu Kullanım Alanları

Boru izolasyonu kullanım alanları da tıpkı tank izolasyonunda olduğu gibi oldukça çeşitlidir. Özellikle verimlilik açısından oldukça önemli olan boru izolasyonları, günümüzde yaygın bir kullanıma ve öneme sahiptir.

Boru izolasyonu, özellikle şu kullanım alanlarında etkin olarak kullanılmakta ve tercih edilmektedir;

 • Tank izolasyonu boruları
 • İçme suyu boruları
 • Büyük makine boruları
 • Kazan dairesi boruları

Tank izolasyonları için boru izolasyonu gerçekleştirilirken özellikle sprey poliüretan maddesi kullanılmakta ve yalıtım bu yöntemle sağlanmaktadır.