Tank İzolasyonu

Home Tank ve Boru İzolasyonu

Tank ve Boru İzolasyonu

Endüstriyel tesislerde, yarı mamül, nihai ürün, yakıt, ham madde gibi tesislerin ihtiyaç duyduğu pek çok şey, çeşitli tanklarda muhafaza edilmektedir. Bu nedenle de tesisler için çok önemli olan bu ürünlerin yeterli sürede ve en önemlisi doğru korunabilmesi için, bu ürünlerin muhafaza edildiği tanklar ve geçişlerinin veya çeşitli akışların sağlandığı borular için tank ve boru izolasyonu yapılması oldukça önemlidir.

Tank ve boru izolasyonu, endüstriyel tesislerin enerji tasarrufu yapabilmeleri ve kullanacak oldukları ürünlerin ihtiyacı olan sıcaklığın sağlanarak en üst seviyede korunabilmelerinin sağlanması adına oldukça önemlidir.

 

Poliüretan Tank İzolasyonu
Poliüretan Tank İzolasyonu

Özellikle bu ihtiyaç duyulan sıcaklığın sağlanması ve aynı zamanda korunabilmesi adına kullanılan tanklarda, tank izolasyonu yapılması, bu korumanın en yüksek seviyeye ulaşabilmesi adına gerekliliklerden biridir.

Boru izolasyonu da yine aynı şekilde, içerisinden geçecek olan sıvıların gerekli sıcaklıkta geçişini yapabilmesi ve özellikle de sızdırma gibi sorunların yaşanmaması adına ciddi konulardan biridir. Soğuk su borusu ve sıcak su borusu izolasyonu olarak iki farklı boru sistemi için uygulanabilmektedir.

Tank ve boru izolasyonu, yalnızca endüstriyel üretim tesisleri veya üretim fabrikaları için değil, daha bir çok farklı alanda da etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Tank ve boruları sıcak veya soğuk havalardan koruyarak herhangi bir hava akışına maruz kalmamaları sağlayan bu izolasyonlar, farklı yöntemler ile uygulanabilmektedir.

 

Poliüretan Tank İzolasyonu Fiyatları
Poliüretan Tank İzolasyonu Fiyatları

Tank ve Boru İzolasyonu Nasıl Yapılır?

Tank ve boru izolasyonu nasıl yapılır? Sorusu, pek çok kişinin merak ettiği konulardan biridir. Bu izolasyon, içerisinde maddelerin depolandığı tankların ve bu tanklara bağlı boruların direkt olarak dış yüzeyine uygulanmakta ve izolasyon sürecinde tanklar ve borular herhangi bir tahrip yaşamamakta ve zarar görmemektedir.

Tank ve boruların korunması için özellikle bu ürünler için en çok tercih edilen ve en etkili korumayı sağlayan yalıtım malzemeleri kullanılarak, en üst düzey ısı yalıtımı ve dış etkenlerden korunma etkisine sahip olmaktadır.

Bu izolasyon işlemleri yapılmadan önce tank ve borular için gerekli ölçümler yapılarak, tank ve boruların tüm alanına yetecek kadar izolasyon malzemesi belirlenmektedir. Ardından, bu izolasyon için tank ve boru izolasyonu uygulamalarında uzman ve deneyimli ekipler, tüm gereklilikleri yerine getirerek doğru yöntem ve teknikler ile bu izolasyonu sağlamaktadır.

Önemli ve herhangi bir hatada tüm izolasyonu geçersiz kılabilecek bir uygulama olduğu için, tank ve boru izolasyonunun eksiksiz ve doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

 

2022 Poliüretan Tank İzolasyonu Fiyatları
2022 Poliüretan Tank İzolasyonu Fiyatları

Tank ve Boru İzolasyonu Ne İşe Yarar?

Tank ve boru izolasyonu, pek çok alanda önemli bir uygulama olurken, özellikle bu izolasyonun faydaları konusunda tank ve boru izolasyonu ne işe yarar? Sorusu, pek çok kişi tarafından oldukça merak edilmektedir.

Tank ve boru izolasyonunun temel amacı, tank ve boruların içerisinde yer alan maddelerin tam anlamıyla içerlerinde korunarak dışarıdan gelecek olan soğuk veya sıcak havadan etkilenmemelerini sağlamaktır.

Bunun yanı sıra tankların ve boruların yalnızca havadan değil, aynı zamanda dışarıdan görebilecekleri hasarlar ve zararlar konusunda da önemli bir yalıtım ve koruma sağlayan bu izolasyon, tank ve boruların sağlamlığını arttırmakta ve bu sayede malzemelerin korunumu her anlamda kusursuz bir şekilde sağlanabilmektedir.

Bu kusursuz koruma da özellikle üretim fabrikaları, tesisleri veya işletmelerinde malzemelerin en uzun süre muhafaza edilebilmesini ve bu sayede de enerji tasarrufu sağlanmasında önemli rol oynamaktadır.

Tank ve boruların içerisinde yer alan sıvılaştırılmış veya kimyasal pek çok çeşitli maddenin, saklanabileceği ve zarar görmeden uzun süre dayanabileceği belirli bir sıcaklık değeri bulunmakta ve bunun da sürekli olarak korunması gerekmektedir.

Özellikle bu korumayı çeşitli cihazlar ile sağlamaya çalışmak çok ciddi maliyete ve enerji kaybına yol açtığı için, özellikle tank ve boru izolasyonu, çok daha maliyetsiz ve enerjisiz uzun süreli koruma sağlamakta ve gerekli sıcaklık her zaman sağlanmaktadır.

2022 Poliüretan Tank İzolasyonu Fiyatları
2022 Poliüretan Tank İzolasyonu Fiyatları

Tank İzolasyonu Kullanım Alanları

Tank izolasyonu, özellikle enerji tasarrufu sağlama ve bu sayede maliyeti azaltma konusunda oldukça etkili olarak, firmalar için yaptırmaları gereken bir husus olarak dikkat çekmektedir. Üretim tesisi ve fabrikaları için oldukça değerli olan tank izolasyonu kullanım alanları arasında şunlar yer almaktadır;

 • LPG ve LNG Tankları
 • Karbondioksit Soğutma
 • Sıcak Su Tankları
 • Buhar Tankları
 • Sıcak Yağ Tankları
 • Glikozlu Soğutma
 • Akaryakıt Tankları
 • Kaynatma Kazanları
 • Kalorifer Kazanları
 • Kimyasal Tanklar

Gibi daha pek çok farklı tank kullanılan ve bu tanklar için izolasyona ihtiyaç duyulan kullanım alanı bulunmaktadır.

Boru İzolasyonu Kullanım Alanları

Boru izolasyonu kullanım alanları da tıpkı tank izolasyonunda olduğu gibi oldukça çeşitlidir. Özellikle verimlilik açısından oldukça önemli olan boru izolasyonları, günümüzde yaygın bir kullanıma ve öneme sahiptir.

Boru izolasyonu, özellikle şu kullanım alanlarında etkin olarak kullanılmakta ve tercih edilmektedir;

 

 • Tank izolasyonu boruları
 • İçme suyu boruları
 • Büyük makine boruları
 • Kazan dairesi boruları

Tank izolasyonları için boru izolasyonu gerçekleştirilirken özellikle sprey poliüretan maddesi kullanılmakta ve yalıtım bu yöntemle sağlanmaktadır.

Poliüretan Tank İzolasyonu
Poliüretan Tank İzolasyonu

Tank ve Boru İzolasyonu Yaptırmanın Avantajları

Tank ve boru izolasyonunun firmalar için birbirinden önemli avantajları bulunmaktadır. Özellikle günümüzde endüstriyel tesisler ve fabrikalar için oldukça önemli bir yeri bulunan bu izolasyon, yaptırılması gerekli uygulamalardan biridir. Tank ve boru izolasyonu avantajları arasında şunlar yer almaktadır;

 • Tank ve boru izolasyonunun en önemli avantajı, tesislerde ciddi oranda enerji tasarrufu sağlamasıdır.
 • Enerji için harcanan hammadde miktarını, harcanan emeği, zamanı ve maliyeti önemli ölçüde azaltır.
 • Maddelerin korunması için çeşitli enerji harcayan yöntemlere ihtiyaç ciddi oranda azaldığı için hem hammadde kullanımı hem de bu koruma nedeniyle meydana gelen çevre ve doğa kirliliği etkileri önemli ölçüde azalmaktadır.
 • Tank ve boruların dış yüzeylerine uygulanarak içerlerinde yer alan maddelerin hiçbir dış etkene maruz kalmadan ve bu sayede de istenen sıcaklık değeri bozulmadan uzun süre boyunca muhafaza edilebilmesini sağlar.
 • Bunun yanı sıra tank ve boruların dış yapısını önemli ölçüde sağlamlaştırır ve korur. Bu sayede de tank ve borulara zarar verecek dış etkilerden de korumaktadır.
 • Özellikle doğrudan tank ve borulara temas eden, yağmur, kar, rüzgar, güneş ışığı gibi doğal faktörlerin doğrudan tank ve borulara temas etmesini önleyerek izolasyon malzemelerinde bu temasları tutarak tankın içerisindeki maddelerin etkilenmemesini sağlar.
Soğuk Boru Tank İzolasyonu
Soğuk Boru Tank İzolasyonu

Yalıtım İzolasyon

Yalıtım izolasyon malzemeleri günümüzde pek çok farklı hammaddeden ve pek çok farklı yapıda üretilebilmekte ve uygulanabilmektedir. Özellikle sahip olduğu bu çeşitlik sayesinde de günümüzde pek çok kullanım alanında rahatlıkla kullanılabilen yalıtım izolasyon malzemeleri, sağladığı koruma ile hem bireysel hem de firmalar için ciddi faydalara sahiptir.

Yalıtım izolasyon türlerinden biri olan tank ve boru izolasyonu da özellikle enerji tasarrufu konusunda en önemli uygulamalardan biridir. Özellikle tüm endüstriyel üretim tesisleri için önemli bir kullanıma sahip olan yalıtım izolasyonu, en çok ise çatı ve çatı arası izolasyon olarak görülmektedir.

Yalıtım için üretilen malzemelerin kalitesi, bu yalıtımın sağlayacağı faydalar açısından oldukça önem arz etmektedir. Yine aynı şekilde bu yalıtım uygulamalarının en doğru şekilde uygulanması gerekmektedir.