Ens Yalıtım

Sprey Poliüretan Köpük ve Polyurea Sistemleri

Home Poliüretan Köpük Çatı Yalıtımı

Poliüretan Köpük Çatı Yalıtımı

Poliüretan köpük çatı yalıtım ile ilgili bilmeniz gereken pek çok detay vardır. Öncelikle Poliüretan köpük çatı yalıtım yöntemi nedir? Poliüretan köpük çatı yalıtım yöntemi ne işe yarar? Poliüretan köpük çatı yalıtım hangi tekniktir? Poliüretan köpük çatı yalıtım yöntemi kim tarafından yapılması gerekir? Poliüretan köpük çatı yalıtım tekniği ile başka hangi alanlar için kullanılır? Poliüretan köpük çatı yalıtım zararlı mıdır? Poliüretan köpük ısı yalıtımı sağlar mı? Poliüretan köpük kaç cm olmalı? Ya da en iyi çatı izolasyonu hangisi gibi pek çok soru bu konu hakkında en sık sorulan sorular arasında yer alırken sizleri çatı yalıtımı konusunda her bir detay için bir fikir sahibi yapacak olan bu yazımıza ilk olarak bu uygulamanın ne anlama geldiği konusuyla başlayabiliriz.

Çatı yalıtımı son derece önemli bir konudur. Çatılar ısı değişiminin yaşandığı en sık mekânlar olduğu için hem soğuk hem de sıcak için ısıyı dengelemek üzere bir uygulama yapılması gerekli olacaktır. Bu nedenle de çatı yalıtımı her zaman için her mevsimde kullanmak üzere yapılması gereken bir uygulama olacaktır.

 

Poliüretan Köpük Çatı Yalıtım Nedir, Ne İşe Yarar?

Poliüretan köpük çatı yalıtım nedir, ne işe yarar? Sorusuyla çatı yalıtımı hakkında bilgi vermeye başlayacak olursak ilk olarak en iyi çatı yalıtımı hangisidir? Konusunu ele alabiliriz. İçinde yaşadığımız dönemde kullanılan ve şimdiye kadar kullanılmış olan tüm yalıtım tekniklerini tek tek gözden geçirecek olursak, bugüne kadar yapılmış olan çatı yalıtımları içinde en gelişmiş olan çatı yalıtım yöntemi, Poliüretan köpük çatı yalıtımı olacaktır.

Son sistem bir çatı yalıtım tekniği olan poliüretan köpük, çatıda yer alan bir takım bölgelerin doldurulması ve üzerine Poliüretan köpük püskürtülmesi ile yapılır. Bu teknikle artık yapıların çatısı için son derece büyük bir koruma sağlanır.

Dış etkenler nedeniyle binaların çatı bölgesinde pek çok sorun meydana gelebilir. Bu sorunlar için genel olarak doğa olayları, hava şartları ya da herhangi bir sebeple meydana gelen su sızıntıları gibi olumsuz durumların yaşanması son derece büyük bir sorun olarak karşımıza çıkar. Bu konuyu daha açık bir şekilde ifade edecek olursak bir örnekle açıklayabiliriz. Mesela; yoğun kar nedeniyle çatıda biriken buzlanma ya da kar birikintisi, çatıdan aşağı doğru bir su sızıntısının meydana gelmesi için oldukça olası bir duruma mahal verir. Ya da soğuk hava şartları nedeniyle rüzgârın veya hava değişiminin bina içinde etkisinin gözlenmesine neden olur. Sonuç olarak her binanın çatısı için bu noktada bir ısı, ses ve su yalıtımının yapılmasına ihtiyaç vardır.

 

Poliüretan Köpük Çatı Yalıtımının Özellikleri Nelerdir?

Poliüretan köpük çatı yalıtımının özellikleri nelerdir? Diye soracak olursanız, bu yalıtım sistemi son derece gelişmiş bir yalıtım tekniğidir. Bu yalıtım tekniğinin de elbette ki diğer yalıtım yöntemlerinden farklı olarak kendine özgü bir takım özellikleri öne çıkar. Bu özelliklerden söz edecek olursak şunları söylemek mümkün olacaktır;

  • Alev almayan bir zemin meydana gelir
  • Son derece dayanıklı bir yapıya sahiptir
  • Malzemesi oldukça yoğun bir içeriğe sahiptir
  • Düşük ısı iletkenlik açısından denge sağlama konusunda en gelişmiş olan tekniktir
  • Her tür zemine uyum sağlayabilir

Alev almayan bir zemin oluşması bakımından oldukça büyük bir avantaj sağlayacak olan poliüretan köpük çatı yalıtım uygulaması aynı zamanda yangın riskini de azaltır.

Poliüretan Köpük Çatı Yalıtım Nasıl Uygulanır?

Poliüretan köpük çatı yalıtım nasıl uygulanır? Poliüretan köpük çatı yalıtımının uygulama aşamaları neler olacaktır? Poliüretan köpük çatı yalıtımı yaparken nelere dikkat edilmesi gerekli olacaktır? Ya da poliüretan köpük çatı yalıtım tekniği uygulanmaya nereden başlamak gerekir? Şeklinde düşünecek olursak bu yalıtım türü ile ilgili olarak merak edilen pek çok konu vardır. En önemlisi de poliüretan köpük çatı yalıtım nasıl yapılır çerçevesinde bu konuya bakacak olursak en başta Poliüretan köpük çatı yalıtımı yaparken atılması gereken ilk adım, her zaman için uygulama öncesinde uygulamanın yapılması istenen alanın keşfi olacaktır. Uygulama alanının önceden tanınması Poliüretan köpük çatı yalıtım için kolay bir çalışma yapılması konusunda da son derece önemli olacaktır.

Çatıda yapılacak olan çatıda yer alan sorunun tespit edilmesi ve belirlenmiş olan bölgede tam anlamıyla bir işlem gerçekleşmesi açısından oldukça büyük bir önem taşır. Sonuç olarak bu ilk adımı toparlayacak olursak, çatı izolasyonu yapılacak alandaki sorunun tespit edilmesinin yolu her zaman için söz konusu alanın tanınmasından geçer.

Poliüretan köpük çatı yalıtım için atılacak olan ikinci adım ise bir ön hazırlık yapılması olacaktır. Uygulamayı gerçekleştirmek için son teknolojide bir takım makinalar kullanılır. Bu makinaların kullanılması için ilk önce bir ön hazırlık yapmak ve çatıda gerçekleşecek olan faaliyetin şekline göre bir konumlandırma da yapılması gerekli olacaktır. Poliüretan köpük çatı yalıtımı için atılacak olan ilk adım makinaların hazırlanması olacaktır.

Poliüretan köpük çatı yalıtımı uygulamasını gerçekleştirmek için gerekli olan tüm ön hazırlık ve keşif tamamlandıktan sonra bu uygulamanın gerçekleşme aşamasına gelinmiş olur. Genel olarak bu noktada Poliüretan köpük çatı yalıtımı uygulanırken dikkat edilmesi gerekenler çerçevesinde söz edebileceğimiz en öneli şeylerden biri bu uygulama için kullanılacak olan makinaların ve malzemelerin kalitesi olması gerekir. Bu konuda genellikle Alman ve Amerikan makineleri ve malzemeleri kullanılması tercih edilmektedir.

Poliüretan köpük püskürtme tekniği ile bu uygulama gerçekleştirilir. Genel olarak her çatının tipi hemen hemen aynıdır diyebiliriz. Çatı aralıkları doldurularak bu uygulamanın gerçekleştirilmesi için sprey malzemeler kullanılır. Sonuç olarak çatı aralıkları doldurulduktan sonra ısı yalıtımı ve su yalıtımı da sağlanmış olur. Bu sayede yapının içerisine herhangi bir su ya da soğuk hava akışı girmesi de engellenmiş olur.

 

Poliüretan Köpük Çatı Yalıtım Fiyatları

Poliüretan köpük çatı yalıtım fiyatları bu işlemin yapılışına bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Çatı yalıtımı yapmak için kullanılan malzemelerin de farklı farklı bir kalite değerinin de söz konusu olacağını göz önünde bulundurmak gerekir. Poliüretan köpük çatı yalıtımı uygulaması için kullanılan malzemenin değeri arttıkça buna bağlı bir şekilde doğal olarak poliüretan köpük çatı yalıtım fiyatları da artış gösterecektir. Bunun yanı sıra söz konusu malzemelerin kullanılabilmesi için bir makinaya da ihtiyaç olacaktır. Bu makinaların da kalitesi ve menşei bu fiyatların yüksek ya da daha uygun olması bakımından belirleyici bir özelliktir. Bu nedenle Poliüretan köpük çatı yalıtımı için belli bir fiyat almak amacıyla bu uygulamayı yapacak olan firmalara danışılması çok daha uygun olacaktır.

Poliüretan köpük çatı yalıtımı için net bir fiyat belirlenmesi için en önemli unsurlardan biri de çatı izolasyonu yapılması gereken alanın da nasıl bir alan olduğu gerekli olacaktır. Yani alanın büyük ya da küçük olması, kaç metrekarelik bir alanda çalışma yapılacağı ve işlem yapılacak yerin yüzeyinin eğimli olup olmaması da çatı izolasyonu fiyatları belirlenmesi açısından son derece büyük bir önem taşır.