Ens Yalıtım

Sprey Poliüretan Köpük ve Polyurea Sistemleri

Home Taş Yünü Tank İzolasyonu

Taş Yünü Tank İzolasyonu

Tankların daha korunaklı bir hale gelmesi amacıyla taş yünü tank izolasyonu sağlanmaktadır. Son dönemde bakıldığı zaman bu tür izolasyon çalışmalarına çok fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Alüminyum paslanmaz çelik malzeme kullanımı ile tank sistemlerin bakıldığı zaman daha dayanıklı hale gelmesi mümkün olmaktadır. Tank sistemlerinde son dönemde bu tür kaplama çalışmalarının yaygın şekilde yapılması mümkündür. Taş yünü yüksek bir sıcaklık ile eritilmekte ve daha sonrasında işe lif haline getirilmektedir. Endüstriyel havalandırma yerlerinde bakıldığı zaman son dönemde bu tür izolasyon çalışmaların yaygın şekilde yapılmaya başlanmış olduğunu görmekteyiz.

 

Taş Yünü Tank İzolasyonu Neden Yapılır?

Tanklarda meydana gelen aşınma gibi durumlardan en etkili şekilde korunma yapabilmek amacıyla artık taş yünü kullanılmaktadır. Taş yünü tank izolasyonu neden yapılır? sorusuna verilecek en doğru yanıtlardan biri olarak hem aşınma hem de neme karşı tankın en iyi şekilde korunmasını sağlamaktır. Öyle ki tanklarda ileri vadede daha büyük sorunların yaşanmaması amacıyla artık tank izolasyonu kullanılmaktadır. Taş yünü tank çevresine sarılmış şekilde kullanılır. Bu sayede tanklarda daha fazla bir aşınma sorunları gün yüzüne çıkmadan da izolasyonun en etkili yollar aracılığı ile yapılması sağlanmaya başlanmış olunur.

Taş Yünü Tank İzolasyon Faydaları

Taş yünü tank izolasyon faydaları ile artık tankların daha korunaklı bir hale gelmesi mümkündür. Taş yünü kullanımı yapılarak tankların daha da çok diyebileceğimiz dirençli bir yapıya sahip olması da mümkündür. Tank çevresinde kullanılacak olan filex yalıtım malzemesi sayesinde tankın daha iyi sarılarak dayanıklı olması da sağlanmaktadır. Tank izolasyonu ile ilgili olarak son dönemde pek çok farklı işlemler bulunmaktadır. Bu işlemlerden biri olarak karşımıza taş yünü gelmektedir. Farklı tip izolasyon çalışmaları içerisinde bakıldığı zaman taş yünü de sık tercih edilen çalışmalardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Taş yünü tank izolasyonu aracılığıyla tank etrafı liflerle sarılarak korunmaya başlanır.

Taş Yünü Tank İzolasyon

Taş yünü, izolasyon çalışmalarında bakıldığı zaman en sık başvurulan yollardan biri haline gelmeyi başarmaktadır. Öyle ki taş yünü tank sistemlerinde başvurulan ve olumlu şekilde faydalarının görülmeye başlanmış olduğu bir izolasyon çalışması olarak ön plana çıkmaktadır. Taş yünü tank izolasyon sayesinde artık tank sistemlerinde bakıldığı zaman daha çevreleyen ve güçlü bir yapıya dönüşen sistemler meydana gelir. Tank çevresini en iyi şekilde çevreleyen taş yünü sayesinde,  tankın hem soğuk hem de sıcaktan verimli şekilde korunmasına yardımcı olur. Tank ile ilgili olarak daha sonrasında istenmeyen en ufak bir sorunlar yaşanmaması amacıyla artık çağımızda tank sistemlerinde bu gibi izolasyon işlemlerinin kullanılmaya başlanmış olduğu görülmektedir. Bu izolasyon işlemleri sayesinde artık tank sistemleri daha da etkin şekilde kullanılmaya başlanır.

Taş Yünü Tank İzolasyonu Uygulaması

Taş yünü tank izolasyonu uygulaması nasıl yapıldığı konusu da merak edilen bir durum olarak ön plana çıkmaktadır. Taş yünü tank izolasyonu ile artık tanklardaki sıcak ve soğuk olumsuz etkisini koruma altına alma başarısına sahip olursunuz. Eğer ki böyle bir yola başvurmazsanız haliyle daha büyük çaplı bir sorunların gün yüzüne çıkma ihtimali kaçınılmaz bir durum olmaya başlıyor.

Taş yünü tank izolasyonu sayesinde artık tankın dayanıklı yapısı kolayca ön plana çıkmaya başlamış olur. Bu sayede sizlerde artık taş yünü tank izolasyonuyla tankların daha etkin bir şekilde korunmasını sağlamaya başlayacaksınız. İşin uygulama aşamasında geldiğimiz zaman şu şekilde olduğunun altını çizmeye başlayabiliriz:

  • Taş yünü uygulaması yapılırken, taş yünü eritilir
  • Dayanıklı bir lif haline getirildikten sonra tankın çevresi sarılır
  • Tüm bunların neticesinde taş yünü sorunsuz şekilde kullanabilir ve daha sonrasında izolasyon sürecinin kolayca gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

 

Taş Yünü Tank İzolasyonu Önemli Mi?

Tankların soğuk ve sıcaklardan direkt olarak etkilenme durumları söz konusudur. Hem sıcak hem soğuk etkilerin daha fazla artış göstermemesi amacıyla izlenmesi gereken çözüm yollarından biri olarak taş yünü izolasyon olduğunu söylememiz gerekir. Gemi, sanayi kuruluşlarında artık yer alan tank sistemlerinde hem soğuk hem sıcak tehlikeleri gün yüzüne çıkarmaması için önceden önlemleri almanızda yarar var.  Eğer ki önceden önlem alırsanız haliyle çok büyük sorunlar yaşama durumu meydana gelmez.

Tank sistemlerinde aynı zamanda bu tür taş yünü izolasyonu uygulaması yapılmasının en önemli nedenlerinden biri olarak ısıtma ve soğutmada beklentileri karşılayacak bir tasarrufun oluşmasını sağlamasından kaynaklıdır. Isıtma ve soğutma yüksek düzeyde yapıldığı zaman haliyle tank sistemleri açısından bakıldığı zaman çok daha büyük şekilde tehlikelere dönüşme durumu söz konusu olabiliyor.

Tank Sistemlerinde Neden Taş Yünü Kullanılıyor?

Tank sistemlerinde neden taş yünü kullanılıyor diyenler için şüphesiz en güzel cevaplardan biri olarak çok yüksek ısıda bile herhangi bir sorun yaratmadan ısıya karşı son derece dayanıklı diyebileceğimiz bir yapıda olmasından dolayıdır. Haliyle ısı seviyesi her ne kadar çok yüksek olsa bile olumsuz bir sorun yaratmadığı gibi tank sistemlerinin daha iyi şekilde korunmasına yardımcı olur. Hatta taş yünü ile ilgili olarak bir başka altını çizmemiz gereken konulardan biri 1000 derece ve daha yüksekte olan ısıya karşı bile oldukça dayanıklı olması tank sistemlerinde taşyünü izolasyonu yapılmasını zorunlu hale getirmeye neden olmuştur.

Taş Yünü Ömrü Ne Kadar?

Tanklardaki korunmayı sağlamak amacıyla tercih sebebi olarak öne çıkan taş yünü ömrü ne kadar diye sorgulayabilirsiniz. Taş yünü gibi malzemeler bakıldığı zaman maksimum kullanılacak olduğunuz ömrü 10 yıl şeklindedir. 10 yıldan sonra kullanımına devam edilmesi pek mümkün olmayabilir. Her ne kadar doğal bir malzeme içeriğine sahip olsa bile kullanım ömrü 10 sene olduğunu söylemeliyiz.

Taş Yünü Uzun Ömürlü Mü?

Taş yünü sadece tank sistemleri için kullanılan bir yalıtım malzemesi değildir. Aynı zamanda cephe mantoloma gibi birçok yerde bile taş yünü kullanımı yapılmaktadır. Taş yünü tercih edilmesinin altında yatan özelliklerinden biri beklenen performansı en güzel şekilde sunuyor olmasından dolayıdır. Taş yünü uzun ömürlü mü? konusuna geldiğimiz zaman son derece uzun ömürlü olurken, aynı zamanda ısıya karşı dayanıklı diyebileceğimiz bir yapısı bulunmaktadır. Böyle bir özelliğe sahip olmasından dolayı gerek cephe mantoloma gerekse de tank sistemleri için ihtiyaca dönüşerek başvurulan bir yalıtım malzemesi haline gelmesine neden olmuştur.

Taş Yünü Tanklarda Isı Yalıtımı İçin Kullanılır Mı?

Birçok yerde olduğu gibi tanklarda da ısı yalıtımı olması için en çok kullanılan malzeme olarak taş yünü karşımıza çıkmaktadır. Bu sebepten dolayıdır ki taş yünü tanklarda ısı yalıtımı için kullanılır mı? diyenlere evet yanıtı verilebilir. Taş yünü tanklarda ısı yalıtımı ihtiyaçları ortaya çıktığı zaman bu tür dayanıklı olarak ifade edebileceğimiz yalıtım malzemesi kullanılmaktadır. O yalıtım malzemesi hangisi diye merak edenler için ülkemizde artık pek çok alanda sıklıkla kullanılmaya başlanan taş yünü olduğunu söylemeliyiz. Taş yünü kullanımı yaparak tanklarda ısı yalıtımı sağlanır ve ısı tasarrufunun en güzel şekilde yapılması mümkün hale dönüşür. Çünkü taş yünü iyi bir ısı tasarrufu sağlayan malzemedir.