Tank İzolasyonu Gerekli midir? | Ens Yalıtım

Blog

tank-izolasyonu

Tank İzolasyonu Gerekli midir?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Depolama tanklarının izolasyonu, depolama tesislerinin işlevselliğinde önemli bir faktördür.
Ayrıca şu amaçlara hizmet eder;

Maliyet Kontrolü: İzolasyon, depolanan malzemenin ısı kayıplarını önemli ölçüde azaltır. Diğer avantajlar bir yana yalnızca bu değişken dahilinde tasarruf edilen enerji maliyeti, yapılan ısı izolasyonunun maliyetinin çok üstünde olabilir.

Çevrenin Korunması: Elde edilen maliyet tasarruflarına ilave olarak, düşük ısı kaybı daha az enerji ihtiyacına yol açacak ve bu sayede çok daha düşük karbondioksit emisyonuna sebep olacaktır. Tehlikeli maddelerin salınımının azaltılması çevremiz için faydalıdır.

Aşama Kontrolü: İzole edilmiş tanklarda ekstrem soğuk ve sıcak hava şartlarından etkilenme veya direkt güneş ışınına maruz kalmama nedeniyle ısınma gibi istenmeyen sıcaklık değişikliklerinin önüne geçilmiştir. Depolanan malzeme işlenmede kullanılacaksa malzemenin sıcaklık aralığı oldukça önemlidir. Ayrıca viskozite de burada önemli bir etken olup malzemenin akışkanlığının azalması veya katılaşması proses için ölümcül sonuçlara neden olabilir. İzole edilmemiş tanklarda bütün bu durumlara karşı ilave ısıtma veya soğutma gerekecektir.

Güvenlik: Tank izolasyonlarında güvenlik konusunda iki farklı parametre vardır. Bunlardan akla gelen ilk personel güvenliğidir. Zira yüzey sıcaklığı 60 °C üstünde olan tanklarda personelin tanka temas etme ihtimali var ise yüzey sıcaklığını makul seviyelere çekmek için izole edilmesi şarttır. Ayrıca depolanan malzemenin yanıcı ve/ veya parlayıcı olması durumunda yangın güvenliği de ön plana çıkmaktadır. Yangın güvenliği göz önüne alınarak izole edilmiş tanklarda muhtemel harici yangın vakalarında tank içerisindeki malzemenin parlamasının, alev almasının ve nihayetinde yanmasının önüne geçilebilir.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Leave a comment