Boru İzolasyonunda Renk Seçimi Neden Önemlidir? – Ens Yalıtım

Blog

Boru izolasyonunda renk seçimi

Boru İzolasyonunda Renk Seçimi Neden Önemlidir?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Enerji ve sürtünme kuvveti nedeni ile devamlı olarak performans kayıpları yaşayan boru hatları için izolasyon yapılması gerektiği kesin olarak bilinmektedir. Son zamanlarda üretimi tamamlanmış olan sprey poliüretan köpük ve polietilen maddeleri boru izolasyonunda sıklıkla kullanılan yalıtım malzemeleri arasına girmiştir. Bunların yanı sıra renk ve özellik farkı olarak iki yeni çeşit izolasyon malzemesi de önemli ölçüde ısı ve enerji kayıplarını engellemektedir. Bu yalıtım malzemelerinin gri ve mavi olmak üzere iki adet rengi bulunur. Kendilerine ait çeşitli özelliklere sahip olan bu borular yalıtım yapılacak ortamın sıcaklık ve yoğunluk derecelerine göre tercih edilebilir.

Boru İzolasyonunda Renk Seçimi Ne İşe Yarar?

 Boru izolasyonu yalıtım işlemi için kullanılan bu renk seçimleri R değeri denilen bir direnç katsayısı ile doğru orantılıdır. R değeri tanım olarak yalıtım malzemesinin dayanıklılığını, akışkanlara karşı gösterdiği direnci ve dışarıdan gelebilecek darbe ya da yabancı maddelerin engellenme oranını belirtmektedir. Örneğin; gri renge sahip bir borunun R değeri 0,030 iken mavi renkli izolasyon borusunun R değeri 0,035 şeklindedir. Bu değer üst limitlere ne kadar çok çıkarsa dayanıklılık ve ısı akışının engellenmesi o kadar fazla olur. Ortamda bulunan kimyasal maddeler başta olmak üzere sıcaklık ve yoğunluk derecelerinin oranına göre genellikle 13 mm olan mavi renkli borular tercih edilir.

 Boru izolasyonu ve diğer tüm bölgesel izolasyon yöntemlerini, son derece kaliteli ve güvenli izolasyon malzemeleri ile uygulamaktayız. Her izolasyon türünün istenilen her bölgeye uygulanmayacağının bilincinde olarak, doğru tespit ile doğru izolasyon yöntemini kullanmaktayız. Düşük bir maliyetle yaptırabileceğiniz boru izolasyonu, büyük tehlikelerin önüne geçmekte fayda sağlayacağı gibi, güvenli bir çalışma ortamı da oluşturmaktadır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Leave a comment